Ostatní

V zimě auto trpí nejvíce. Co si pohlídat?

Dlouhé zimní měsíce jsou doslova zatěžkávací zkouškou pro naše vozidlo. Možná už i vy se těšíte, až si vaše auto odpočine na jarní prohlídce a opět se vydá na vozovku bez ledu. Co je na zimě pro auto největší výzvou?

Tlumiče trpí

Možná byste to ani neřekli, ale právě v zimních měsících nejvíce trpí tlumiče. Této části vozidla přitom během údržby nevěnujeme příliš pozornosti. Tlumiče do auta bereme jako základní část automobilu, něco samozřejmého. Když jsou však opotřebované právě tlumiče, je bezpečnost posádky automobilu přímo ohrožena. Najížděním na výmoly, sněhové jazyky, nebo na další nerovnosti na vozovce se tlumiče opotřebovávají mnohem rychleji než v létě. Mnohdy totiž najedeme na nerovnost, kterou na první pohled nevidíme. Nutná je poté výměna nebo repas tlumiče.

Baterie dostane zabrat

Samozřejmě to nejsou jen tlumiče Volkswagen, které během dlouhé zimy dostávají opravdu hodně zabrat. Schopnost dodávat proud, který potřebujeme k natočení motoru, totiž ztrácí i akumulátor. Nové baterie sice hlídat nemusíme, ale starší akumulátor již nemusí být spolehlivý a bude potřebovat pravidelně dobíjet. Abyste zjistili, jak na tom vaše autobaterie je, ideálně si pravidelně měřte hustoměrem a multimetrem jednotlivé veličiny vaší baterie.

Alternátor

Za zimní čas vám nepoděkuje ani alternátor. Ten totiž vyžaduje vyšší výkon. Tato autosoučástka je tak zatížena nepoměrně více než v průběhu letních měsíců. V případě této součástky tak dochází k jejímu rychlejšímu opotřebení.

Pneumatiky

Nerovnosti na vozovce, skryté výmoly a nepříjemná překvapení v podobě neudržovaných silnic, které jsou často v nevyhovujícím stavu, se podepisují také na stavu našich pneumatik. Nezapomeňte proto častěji kontrolovat jejich stav. Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky jsou čtyři milimetry. Tato hranice je ale opravdu minimální, samozřejmě ideální jízdní vlastnosti bude pneumatika mít při vyšší hloubce dezénu.

Zimní období je čas, kdy jsou na naše vozidla vyvíjeny větší požadavky. Pravidelně kontrolujte stav celého vozu.