Ostatní

Tatra versus Perkins. V čem všem si mohou tito legendární výrobci navzájem konkurovat?

Tatra i Perkins jsou pojmy, které jsou známé především nadšenců do starších strojů a těm, kteří se velice rádi spoléhají hlavně na základní mechaniku a co nejjednodušší logické principy v mechanismech. Zároveň se ale jedná o dva výrobce, kteří i když si vyloženě nelezou do zelí, mohou být velice dobrými konkurenty.

Dnes se společně podíváme na to, proč by mohly motory Tatra a Perkins adekvátně soupeřit. A zároveň si i řekneme, kdo by si v mnohých případech sám odnesl vítězný titul.

Tradiční britská výroba

Pokud půjdeme po stopách motorů Perkins, tak se dostaneme do třicátých let minulého století. Už podle názvu je všem asi jasné, že se jedná o anglickou výrobu, která dodnes sídlí ve Velké Británii. Motory Perkins jsou specifické v celé řadě záležitostí, přičemž tou asi největší je jejich orientace i na menší stroje.

Perkins totiž ve velkém produkuje takové motory, které nebudou využívat jenom ty největší stroje a kamiony, ale také je dokáží využít mnohem střídmější druhy techniky. V tom je rozhodně v plusu oproti Tatře, která se naopak trochu megalomansky snaží zaměřit hlavně na silné stroje.

Tatra bere vítězství na jiných frontách

Pokud bychom se vedle toho podívali čistě jenom na Tatru jako takovou, tak se dostaneme do trošku jiného světa. V případě Tatry se můžete spolehnout hlavně na to, že všechny Tatra motory nabízejí opravdu velice kvalitní provedení, které se zásadně opírá o co nejmenší objem elektroniky, ale naopak hledá řešení ve správně seřízené mechanice. Proto se dá říct, že i když jsou Tatra motory více jednoznačně zaměřené, tak rozhodně budou ale i mnohem spolehlivější variantou.

Může mít tento souboj vůbec vítěze?

Doboru otázkou nyní je, jestli tento souboj vůbec může mít opravdu kvalitního jednoznačného vítěze. Bohužel to spíš vypadá na to, že se neshodneme v celé řadě věcí. Jak Perkins, tak i motory Tatra jsou velice specifické. V obou případech se přitom bavíme o špičkových motorech, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Našemu srdci nejspíš vždycky bude bližší Tatra, ale i tak si její čestní konkurenti zaslouží uznání.