Novinky

Evropská Gigafactory Tesly bude stát v Německu

Pokud se začne v Evropě stavět Gigafactory, pak to bude v Německu. Elon Musk to prozradil na svém Twitteru.

Německo na prvním místě

O tom, že se Tesla chystá stavět Gigafactory v Evropě se již nějaký ten pátek ví. Kde, to ovšem bylo až doposud tajemstvím a dokonce se jednu dobu spekulovalo i o ČR. Krátce po oznámení zahájení stavby této továrny v Šanghaji, prozradil Elon Musk, že podobná stavba vznikne i v Německu.

Práv tato země se společnosti jeví jako nejlepší volba. Svou továrnu by nejraději viděla kde na francouzko-nemecké hranici, poblíž zemí Beneluxu. Tato lokace dává smysl, protože v německém Prümu v současnosti sídlí Grohamm Engineering, která se specializuje na automatizované výrobní systémy a tato firma hraje v posledních měsících velmi významnou roli při podpoře Tesly a výrobě Modelu 3.

Místo výrobě automobilů zaslíbené

Čína a Evropa by do budoucna navíc neměly být jedinými lokacemi, kde Tesla svou gigatovárnu postaví. Kde přesně bude ono třetí míst, se však prozatím neví. Do Německa se v současné době hrne stále více investorů. Například Čínská firma CATL, by ráda vystavila svůj výrobní komplex v Durynsku, kde by chtěla tvořit své vlastní baterie. CATL se připojil k LG Chem či Samsungu a bude tak jedním z dodavatelů baterií pro společnost Samsung.

Jediná Gigafatory se momentálně nachází v americké Nevadě, do které zainvestoval například i Panasonic a to částku ve výši tří miliard dolarů. Tesla věří, že expanze jí přinese snížení nákladů na výrobu baterií a tím se zatraktivní finální cena jejich automobilů. Protože právě baterie v současné době stále představují tu nejnákladnější položku v celém elektromobilu a také při jeho výrobě.