Novinky

Vozy na královské svatbě

Minulý víkend se v Anglii odehrál velký svátek protože se zde konala královský svatba. Princ Harry si bral Megan Markle a svatby se účastnilo také hned několik unikátních vozidel.

Rolls-Royce jako samozřejmost

Největší pozornost byla samozřejmě upřena na nevěstu, kterou téměř k oltáři dovezl nádherný Rolls-Royce Phantom IV. Tento automobil z padesátých let, nejdříve provezl nevěstu Windsorem a poté jí odvezl na místní hrad. Jedná se o velmi cenný kousek. Dohromady je jen 18 exemplářů tohoto vozu, a všechny vyrobené kusy byly určeny pro královské rodiny, nebo hlavy státu. Krom Alžběty II. jej používal také iránský šáh Réza Pahlaví či generál Franco.

Konkrétně královnin kus, je vůbec prvním vyrobeným a královně byl darován v roce 1950. Je poháněn osmiválcovým motorem a dočkal se také automatické převodovky. Původně byl celý zelený, ale královna jej v roce 1952 nechala odít do královské červeně, ve které jezdí i další královské vozy.

Královnin kočár

Sama Alžběta II. přijela se svým chotěm Filipem na obřad v Bentley State Limousine, tedy exklusivní limuzíně postavené výhradně pro ní. Královna vlastní dva exempláře, aby měla vždy jeden vůz po ruce. Zejímavostí je, že osmiválcový motor uvnitř vozu je původně z Bentley Aranage R a je poháněn etanolem.

Další unikáty

Bentley dovezlo na obřad také matku nevěsty Dorii Ragland, v provedení Mulsane. Princ Charles s Kamilou Dorazily v Rolls-Roycu Phantom VI z roku 1978, který byl královně darován k jejímu stříbrnému výročí panování.

Dále se ukázaly vozy Daimler, tedy Daimler Limousine, se kterým přijela vévodkyně Kate. Jejím manžel spolu s Harrym pak přijeli v nejobyčejnějším automobilu ze všech a to Mercedesu V.