Automobily Novinky

Unikátní digitální světlomety Mercedesu

Mercedes v Ženevě představil technologickou novinku, kterou je Digital Light. O co se jedná a dostane se vůbec do vozů?

Digitální světlomety

Světelné technologie automobilů skáčou mílovými kroky. Xenonové světlomety začínají být pomalu vytlačovány diodovými technologiemi a dokonce se začínají objevovat již laserové světlomety. Mercedes na to však jde od lesa a přináší zcela novou technologii, která nese název Digital Light.

„Díky rozlišení přesahující jeden milion pixelů na světlomet Digital Light nejenže za každé jízdní situace vytváří ideální světelné podmínky, ale také dále rozšiřuje vizuální podporu našich jízdních asistentů,“ říká o novince vedoucí vývoje Mercedesu Ola Källenius.

Digitální osvětlení je tak zcela novou funkcí, kterou u žádného současného výrobce nenajdeme. Nejen že osvětlují prostor před vozidlem, ale také umí na silnici zobrazovat nejrůznější symboly a informace, prostřednictvím kterých vůz komunikuje s řidičem, pomáhá mu a varu je jej.

Jak to vypadá?

Automobil prostřednictvím světelného paprsku, který promítá přímo na vozovku varuje například řidiče před hrozícím náledím, nebo probíhající stavbou na silnici či vozidlu v mrtvém úhlu. V zúžení dokáže automobil promítnout na silnici dvě čáry, které znázorňují šíři vozidla. Pomocí zobrazované šipky pak automobil varuje před chodcem na silnici.

Automobilka se pochlubila také tím, že světlomety spolupracují s počítačem, který v rychlosti milisekund vyhodnocuje data z kamer, senzorů a navigace a rychle tak upravuje nastavení světel tak, aby neoslňovala protijedoucího řidiče, chodce a stále poskytovala perfektní podmínky pro řidiče. Navíc by měla být ještě lepší než stávající Multibeam LED.

Novinka by se poprvé měla objevit v luxusním sedanu Mercedes Maybach S. První vozy s touto novinkou pak budou na trhu ještě v první polovině tohoto roku.