Novinky

Volvo začne elektrizovat. Který model bude prvním čistě elektrickým?

Švédské Volvo potvrdilo, že jeho prvním čistě elektrickým automobilem bude SUV XC40, po kterém by se elektrického pohonu mělo dočkat i větší XC90.

Švédsko elektrizuje

Švédská automobilka nedávno odprezentovala svou novinku, kterou je model S60. Během premiéry jsme se od Thomas Ingnlath, šéfdesignéra automobilky dozvěděli, že skutečně prvním elektrickým vozem Volva bude SUV XC40. Na trhu se jej dočkáme hned po premiéře Polestaru 2, prvního čistě elektrického produktu severské automobilky, která se bude orientovat na čistě na výkonné elektromobily.

Po premiéře počítá Volvo s příchodem dalšího sportovně užitkového vozu na čistě elektrický pohon, kterým bude vlajková loď XC90. Ta by se měla začít nabízet v elektrické verzi od roku 2021. Volvo dále potvrdilo, že elektromotory budou nabízeny jen u současných modelů a tak nemůžeme počítat, že by Volvo dále rozšiřovalo svou nabídku o novinky.

Máme se na co těšit

„Už není tajemstvím, že prvním elektromobilem Volva bude XC40. Přijede velmi brzy po Polestaru 2. Postupně pak elektrický pohon dostaneme do dalších částí modelové řady,“ uvedl Ingenlath při nedávném představení sedanu S60. „Přístupem k elektromobilům se lišíme od mnoha značek. Ale nikdo neví, jak jejich plány budou fungovat v dlouhodobém horizontu. Elektrifikace je budoucností automobilového průmyslu, ale jak to automobilka zvládne, když postaví nové čistě elektrické vozy? Je mnohem přirozenější udělat z toho další variantu pohonu,“ myslí si šéfdesignér Volva.

Švédové vidí elektrické pohony velmi optimisticky a tak plánuje do roku 2025 prodávat více jak polovinu svých vozů s tímto druhem pohonu. Volvo a Polestar představují sesterské automobilky, které spolu budou do budoucna dále velmi úzce spolupracovat. Zatímco Volvo se bude soustředit na svou užitkovou eleganci, Polestar se zaměří především na odvážné a netradiční designy a řešení.