Automobily Novinky

Vizionář a otec Applu o autonomních technologiích

Steve Wozniak je skutečným vizionářem, ovšem autonomních technologiím nevěří. Ne vždy tomu však tak bylo.

Nevěřící vizionář

Apple má tři zakladatele. Legendárního Steva Jobse a pak také Ronalda Wayna a Steva Wozniaka. Právě poslední jmenovaný nyní v rozhovoru prozradil, co si myslí o autonomních technologií a mluvil z vlastní zkušenosti.

V Interview pro CNBC řekl, že kdysi dávno snil o tom, že společnost Apple bude producentem prvního autonomního vozu na světě. Ovšem zároveň dodal, že této technologii již nevěří a autopilota již nepovažuje za nedílnou součást automobilu: „Nevěřím v autonomní vozy. Lidé by měli zapomenout na to, že někdy budou vlastnit vůz, který řídí sám,“ řekl Wozniak.

Zkušenost jej odradila

Jeho vysvětlení pochází z toho, že silnice je postavena lidskýma rukama a ty rozhodně nejsou neomylné. Ovšem tento faktor nedokážou moderní technologie vzít v potaz. Sám se však moderním technologiím vůbec nebrání. Sám má doma v garáží dva vozy značky Tesla a možná právě z nich pramení jeho frustrace, protože řekl:  „Tesla dělá hodně chyb. Opravdu mě nepřesvědčuje o tom, že autonomní vozy jsou budoucností,“ uvedl Wozniak, konkrétnější už ale být nechtěl.

Společnost Apple pracovala v minulosti na projektu Titan, což měl být zcela autonomní automobil se samočinným systémem řízení. V průběhu vývoje se však firma dostala do problémů, které nakonec vyústily v zastavení kompletně celého projektu. Zajímavostí však je, že jej společnost nedala zcela k ledu, ale v poslední době se o něm hovoří čím dál tím více. Kdo ví, možná že nakousnuté jablko na čtyřech kolech přeci jen uvidíme.