Novinky

Renault EZ-PRO – francouzská  vize univerzálního vozu do města

Renault rozvíjí myšlenku lehkých autonomních elektromobilů určených do města. Výsledkem je novinka EZ-PRO, jehož výstavní premiéra proběhla na výstavě užitkových vozů v Hannoveru.

Zajímavá myšlenka od Renaultu

Renault se plně věnuje vývoji elektromobilů a již nyní nabízí například model ZOE či lehké užitkové Kango Z.E.

Zároveň také pracuje na rozvoji autonomních systémů řízení, což demonstroval i na letošním březnovém autosalonu konceptem EZ-GO, který byl určen pro dopravu osob. Na něj nyní navazuje koncept lehkého užitkového vozu vozidla EZ-PRO.

Francouzská automobilka v souvislosti s tímto konceptem neuvádí žádné technické údaje ohledně podvozku či pohonného ústrojí, vyzdvihuje však koncepci celkového provozu automobilu. Může se totiž jednat o lehké užitkové vozidlo, ale také o vozidlo určené pro přepravu zboží po velkých městech koncovým zákazníkům i dodavatelům.

Šance pro města

Podle tohoto projektu by právě vozidla tohoto typu mohla v budoucnu výrazně pomoci dopravě ve městech a nahradit dnešní klasické dodávky, které ve městech zásobují klienty. Koncept může pracovat samostatně a rovněž ve flotile spojené do krátkých autovlaků. Vozidla se navíc mohou pohybovat bez lidské posádky, ale k dispozici může být i provedení s operátorem na palubě.

Podle dostupných informací od Renaultu by se měly flotily vozidel EZ-PRO výrazně podílet na zlepšení dopravní situace ve městech jako je Paříž, díky svému plně elektrickému pohonu a nízkému procentu emisí.