Novinky

Na kole přes 200 v závěsu za Porsche

Autor SV

Možná jste si také jako malí měřili na tachometru jakou nejvyšší rychlostí jste schopni jet na kole. Tato disciplína má nyní nový oficiální rekord, který se povedl také díky automobilu od Porsche.

Druhý pokus

Porsche se již v 70. letech pokoušelo podobný rekord stanovit. Oficiálně se tedy mělo jednat o nejrychlejší jízdu člověka na kole taženého automobilem na speciálně upraveném kole. Ovšem před 50 lety se úspěch nedostavil.

Nyní však přišel čas na to pokus zopakovat, i když na trochu jiném místě a s jinou technikou a samozřejmě i s jiným jezdcem. Cíl však zůstal stejný. Na letišti v Elvingtonu v Yorkshiru se Porsche Cayenne Turbo rozjelo natolik, že se jezdci za jeho zádí povedlo dosáhnout rekordu 217,7 kilometrů v hodině.

Pod plynem

Cyklistou, který se za vozem touto rychlostí řítil, byl Neil Campbell. Kolo, na kterém jel, bylo postaveno společností Moss Bikes tak, aby bylo stabilní i při rychlosti nad 300 kilometrů v hodině. Při jeho konstrukci byly použity komponenty z motocyklu, vytvořené 3D tiskem a také z kompozitních materiálů.

K dosažení rychlostního rekordu však samozřejmě nejvíce pomohl vodící vůz, kterým bylo standardní Porsche Cayene Turbo se čtyřlitrovým motorem V8, přeplňovaným dvěma turbodmychadly. Výkon vozu je 404 kW.

Hlavně pevně

I díky němu je automobil schopen jet rychlostí až 286 km/h a dokáže z 0 na 100 vystřelit za 4,1 sekundy. Jezdec se po dosažení požadované rychlosti od automobilu odpojil a jezdec na něm jel chvilku zcela sám, což rozhodně muselo vyžadovat pevný stisk a zaťaté zuby.