Tipy & rady

Na co si dát pozor při výběru rodinného vozu?

Autor Makawiel

Čekáte narození potomka a řešíte výběr nového vozu, nebo jen vaše děti odrostly aktuálnímu autu a vy jste nuceni obnovit vozový park? Přinášíme vám několik rad, na co se při výběru rodinného auta zaměřit.

Jaké auto je vlastně rodinné?

V první řadě je důležité si ujasnit, jaký rodinný vůz si představujete. Zkušenost ukazuje, že pod pojmem rodinné auto si každý představuje jinou třídu vozu. Někdo má jasnou představu většího kombi, zatímco druhý rovnou myslí na multivan, který by uvezl celou skupinu horolezců i s výbavou do Alp.

Zvolená třída vozu by se měla odvíjet od velikosti vaší rodiny a povahy vašich koníčků. Rodina se dvěma dětmi, jejíž hlavní odpočinkovou činností jsou výlety po památkách, ocení kombi vyšší třídy s úsporným provozem nabízející pohodlí. Naopak velká domácnost se čtyřmi dětmi a zálibou v lyžování se pravděpodobně bez MPV neobejde. A maminka vozící jednoho potomka do školky ocení zase menší rodinný vůz s příjemným řízením i příznivou spotřebou.

A co pohonná jednotka?

Kromě výběru modelu vozu je důležitý i motor. Na delší cesty s větší dodávkou oceníte velkoobjemový diesel, jemuž zbydou rezervy pro akceleraci i v kopci nebo při předjíždění. Na kratší trasy se spíše hodí úsporný benzín.

Uspořádání zavazadlového prostoru je také důležité

Velikost zavazadlového prostoru se obvykle udává v litrech, ale tento údaj není příliš vypovídající. Důležitý je tvar vstupu do zavazadelníku a hloubka nakládací hrany. Ideální je hrana v rovině s podlahou. Dobrá rada je, vzít si s sebou k výběru vozu kočárek a zkusit ho do zavazadlového prostoru umístit. Povedlo se?  A umíte si představit, že to uděláte ještě 10x za sebou?

Zvažte detaily

Zkuste, jak se vám ve voze bude žít. Důležité jsou detaily. Mezi praktické doplňky patří snadno čistitelná zadní sedadla i zbytek interiéru.

Také vyzkoušejte tvar dveří. Podaří se vám dítě pohodlně usadit do sedačky, nebo ho při tomto manévru praštíte do hlavy o horní hranu dveří? A co pásy? Jsou dostatečně dlouhé, abyste připoutali sedačku?  Jde snadno vypnout airbag spolujezdce pro případ, že budete vozit dítě vpředu?

Myslete na bezpečnost

Důležité je myslet i na bezpečnost. A zdaleka tu nejde jen o počet airbagů. Důležité jsou i prvky pasivní bezpečnosti, a další podpůrné systémy, které mohou zabránit nehodě. Čím více jich v autě máte, tím lépe. Dnes jsou výrobci a značky automobilů, kteří nabízí za velmi příjemnou cenu i velmi solidní výbavu.

Vybíráte rodinné auto? Řiďte se vlastními potřebami.

Definice rodinný vůz je dost široká. Jsou rodiny, jimž nevadí každé ráno „skládat lego“ a rozmístit 3 děti do třídveřového vozu. A jsou takové, pro něž jsou prioritní jízdní vlastnosti a požitek z jízdy. A pak jsou další, které do vozu potřebují ke svým dětem naložit i kompletní horolezeckou výbavu včetně všech kamarádů. Ale v podstatě lze říci, že nejuniverzálnější volbou rodinného auta je některý z MPV modelů, třeba právě od značky KIA, mezi nimi si vybere téměř každý. A co vy?