Novinky

Když se automobilkám nedaří

Automobilový trh je místo, ve kterém musí dělat prodejci všechno možné, aby uspěli. Pojďme se však podívat na několik případů, kdy se automobilkám příliš nevedlo.

Vybuchující Ford Pinto

Myslíte si, že je možné vyčíslit hodnotu lidského života? Podle Fordu ano a dokázal to i v praxi. V 70. letech totiž vyráběl model Pinto, který měl malý problém. Po nárazu do jeho zadní části docházelo k explosím vozidla. Ford si byl tohoto problému vědomu, ovšem propočty mu řekly, že pro něj bude ekonomičtější platit odškodnění za mrtvé, než nechat opravit všechny již prodané kusy tohoto vozu. Když se celá věc provalila, byl z toho samozřejmě obrovský skandál, Ford musel zaplatit obrovskou pokutu a nechat všechny Pinta opravit.

Kokain jako záchrana automobilky

DeLorean je jméno automobilky, která vyrobila ikonický model DeLorean DMC. Zároveň se však jedná o jméno muže, který automobilku založil a který předtím působil coby šéf GM a také byl jedním z duchovních otců legendárního Pontiacu GTO. Jeho automobilka však začala mít finanční potíže a její šéf je začal řešit velmi originálně. Pašoval totiž kokain, tedy do té doby dokud nebyl zadržen s 26 kily. A to byl konec slavného jména i slavné automobilky.

Proklaté pedály Audi 5000

Dát do vozu stejný pedál pro brzdu i plyn a ještě velmi blízko k sobě může být problém. Ví o tom Audi, která tak učinila u svého modelu 5000. Na něj si velmi brzy začaly stěžovat desítky lidí, kteří tvrdili, že jejích auto při brždění naopak zrychluje. Problém prověřili i soudní znalci, ale problém neobjevili. Až někoho napadla ona pedálová problematika. Po výměně se problémy již nedostavovaly, což ovšem nepřivedlo zpět hned několik desítek lidí, kteří kvůli této chybě zemřeli.