Tipy & rady

Kansasané musí vyměnit své rasistické poznávací značky.

Svolávací akce jsou běžnou praktikou všech výrobců automobilů a slouží pro napravení určitých pochybení, kterých si automobilka během výroby nevšimla a které je potřeba zpětně napravit. Jen málo kdy se však vidí, aby takovouto svolávací akci uspořádat i samotný stát. V americkém Kansasu se to však skutečně děje.

Problematické JAP

Problematika se týká přes 700 poznávacích značek, které na sobě nesou tři písmena JAP v následujícím pořadí. Tyto značky leží v žaludku 67 let staré Barbaře Johnsové, které má japonské kořeny. Ta je dotčena těmito SPZkami z toho důvodu, protože JAP je hanlivou zkratkou, kterou označovali američtí vojáci své japonské nepřátele během druhé světové války.

A jelikož je paní Johnsonová dámou, která si velmi dobře pamatuje poválečné období, je pro ní nápis JAP na SPZ vozů velmi bolestivou připomínkou toho co se v tehdejších dobách dělo. „Když to někde vidím nebo slyším, cítím se malá a ublížená,“ vysvětluje. Obrátila se proto na různé organizace i úřady.

Není to poprvé

Její žádosti se kupodivu rozhodl Kansas vyhovět a tak musí 731 majitelů vozů s touto SPZ zajet na úřad a vyměnit si jej za jinou značku, která jim bude vybrána zcela náhodně, ostatně jako JAP SPZka.

Tyto SPZ vadily také Keithu Kawamotovi, taktéž s japonskými kořeny. Ten jako odpověď na svou stížnost však obdržel pouze omluvný dopis a vysvětlení, že změna není možná. Proto se rozhodl proti celému tomuto problému bojovat a to nejen ve svém rodném Kansasu, ale napříč celými spojenými státy.