Ostatní

Jak vybrat boty na motorku?

Autor Makawiel

Uchvátily vás rychlé nadupané stroje, které v mnoha lidech evokují pocit svobody a volnosti? Patříte mezi vášnivé motorkáře, kteří s prvními jarními paprsky vyjíždí na silnice, ať už s podobně smýšlejícími „parťáky“ nebo osamoceně? Bohužel, i v dnešní době, kdy je na silnicích stále více dopravních prostředků a tím vyšší riziko nehody, stále mnoho motorkářů zanedbává bezpečnostní prvky, které mohou preventivně nehodě předejít. Způsobů, jak minimalizovat riziko nehody je několik, jedním z nich je výběr správné obuvi na motorku.

Podle čeho vhodné motoboty vybírat?

Než sáhnete po prvních botách, které se vám na první pohled zalíbí, protože jsou prostě „boží“, ujasněte si některá kritéria:

  • jakou máte motorku
  • kolik bezpečnostních prvků očekáváte
  • cena
  • design

Kam nejčastěji vyrážíte?

Pokud jezdíte „jen“ po městě na skútru, pravděpodobně vám postačí nízké boty, které jsou sice pohodlnější, ovšem noha nesedí na motorce příliš pevně a nemáte nijak chráněnou holeň.

Pokud však jezdíte delší vzdálenosti nebo v náročném terénu, zvažte vysoké motoboty, které poskytnou větší stabilitu vaší noze a tím učiní vaši jízdu bezpečnější. Při nárazu je vaše holeň chráněná pře případným zraněním.

Nepodceňujte konstrukci bot

Věnujte dostatek času samotné konstrukci boty, zda je lepená nebo šitá, z jakého je materiálu. Ideálním materiálem je gore-tex, který nepropustí dovnitř chlad ani vlhkost.

Části bot se používáním opotřebovávají a velkou výhodu mají motoboty, jejichž jednotlivé části lze vyměnit – různé přesky, pásky, chrániče nebo podrážka. Ušetříte tím v budoucnu spoustu peněz.

Sportovní nebo motocrosové boty jsou při jízdě velmi pohodlné, ovšem na procházku v nich nevyrazíte. Proto zvažte, zda bude součástí vaší jízdy také zastávka a procházka po městě.

Boty důkladně vyzkoušejte

Nikdo nestojí o motoboty, které budou po chvíli řezat či tlačit. V obchodě si boty řádně vyzkoušejte. Projděte se v nich a nechte si je alespoň několik minut na nohách.