Automobily Zajímavosti

Jak se starat o své auto

Autor Makawiel

Někdy je opravdu složité se postarat o Vaše auto, když se něco stane. Ale můžete kolizím určitě předejít dodržováním pár jednoduchých pravidel.

Dopřejte svému miláčkovi to nejlepší

Mít auto je v dnešní době nezbytnost, to by mi dal za pravdu skoro každý, ale, ženy, přiznejme si – není to nic jednoduchého, pokud se nám na autě něco pokazí a my bychom to měly dát dohromady? Jsou prostě věci, se kterými si ani emancipovaná žena nedokáže pomoci bez mužského zásahu. A jednou z nich je samozřejmě právě oprava auta. Ale co když není zrovna žádný chlap po ruce a technická stránka není zrovna Vaše přednost?

  • Pravidelné prohlídky

Pokud máte nové auto, je nutno dát pozor na přehled servisních kontrol, které jsou předepsány výrobcem. Ojeté předpis prohlídek již mít nemusí, a proto byste na to měla myslet Vy – je možné je dohledat na internetu. Průměrně je doporučeno dělat prohlídku zhruba jedenkrát za rok nebo po ujetí určitého počtu kilometrů, podle toho, co nastane dříve.

  • Výměna pneumatik

Přezutí pneumatik je povinné dle zákona – a to dvakrát do roka. Zimní gumy byste měli mít nazuty od 1. listopadu do 31. března, poté je třeba přezout na pneumatiky letní. Dejte si pozor, abyste servis navštívili včas, protože před těmito termíny mění pneumatiky spousta lidí, tudíž byste se nemuseli ani dostat na řadu.

  • Světla

Raději si před každou cestou zkontrolujte, zda Vám svítí světla, abyste se případně vyhnuly pokutě. Samozřejmě, pokud jen popojíždíte po městě, tak to mnoho lidí nekontroluje, ale pokud máte v plánu delší cestu, měla byste raději zkontrolovat jejich sta, alespoň pro vlastní pocit bezpečí.

  • Kapaliny

Je třeba často sledovat, v jakém stavu jsou kapaliny v autě – a to hlavně motorový olej, brzdová a chladicí kapalina a v neposledním případě voda do ostřikovačů. První tři jsou důležité, protože pokud Vám dojdou, může se Vám stát závažná porucha na motoru. Ale jak často je třeba měnit? Brzdovou kapalinu jednou za 3 roky, chladicí jednou za 2 roky a olej po roce anebo po najetí určitého počtu kilometrů, podle toho, co nastane dříve.

Ale je třeba vybrat ta správná maziva, aby bylo Vaše auto v tom nejlepším pořádku a Vy se cítila za každé situace v bezpečí.