Tipy & rady

Vybíráte auto? Toto si ujasněte před každou koupí…

Autor Makawiel

Automobily jsou dnes brány jako naprosto nedílnou součást běžného života. Potřebujeme je k osobním cestám, stejně jako k těm pracovním. Jste v situaci, kdy auto vybíráte? Než se vypravíte poohlížet po konkrétních modelech, ujasněte si několik věcí.

Nové, nebo ojeté?

To je první otázka, na kterou je třeba znát odpověď. Rozhodně se nedá říci, že by jedna cesta byla dobrá a druhá špatná. Obě mají něco do sebe. Samozřejmě pokud máte vyhlédnutý vůz, který je na trhu jenom kratší dobu, je pochopitelné, že půjdete přímo do konkrétního autosalonu. Příkladem je nová Škoda Karoq, která je velmi populárním vozem, který vzhledem k roku výroby, se v bazarech ještě nějaký ten čas nacházet nebudete.

Co by mělo auto splňovat?

Každý může mít jiné parametry. Říká se, že ženám jde hlavně o design, zatímco mužům jde především o jízdní vlastnosti. Přesto můžeme říci, že je několik věcí, které by se měly zohlednit vždy a stoprocentně. Pokud pomineme značku a konkrétní model vozu, je určitě třeba přihlédnout k této trojici věcí:

  • Typ a hlavně výkon motoru
  • Velikost zavazadlového prostoru
  • Kvalita a bezpečnost

Do popředí se mohou dostávat i jiné vlastnosti, jako jsou třeba jednotlivé stupně výbavy, které mohou mít vliv jak na pohodlí, tak i na bezpečnost během jízdy. Některé výbavové prvky lze označit jako samozřejmé, jiné skutečně jako hi-tech vlastnosti.

Jaký máte rozpočet?

Pokud začneme v segmentu bazarových aut, nemusí být problém pořídit auto za cenu i okolo pár desítek tisíc. U nového auta je třeba počítat s částkou v řádech několika set tisíc. To ostatně dokládá i ceník nové Škody Karoq. Nabídka však může čítat i luxusnější vozy, kde mluvíme o milionech. Proto je dobré udělat si už předem představu o cenách a stanovit si orientační rozpočet, kterého se držet. Tím bude váš výběr spojený i s konkrétním segmentem automobilů.