Novinky

Dacia a její 50letá historie

Autor SV

Půl století se pohybuje značka Dacia na evropském trhu. Za tuto dobu si prošla velmi výraznou proměnou, kdy se z outsidera stal hráč, se kterým se musí počítat.

Den kdy se začala psát historie značky

Historie automobilky byla započata v roce 1965, kdy rumunská vláda naplánovala vybudování vlastní automobilky. Problémem však byl nedostatek zkušeností, který jí donutil sáhnout po některém z koncepčních řešení automobilů od jiného zahraničních výrobce.

Volba padla na Renault, jehož byl první využíván Renault 8 coby Dacia 1100 a později přibyl Renault 12 v podobě Dacie 1300. Ten model byl na rumunském trhu velmi oblíbený a celkem se vyráběl až do roku 1971.

Velký hráč jménem Renault

Nejzásadnější změnou byl pro Dacii rok 1999, kdy byla koupena Renaultem, který do automobilky začal mohutně investovat. Zmodernizoval výrobu a zvýšil rychlost a kvalitu produkce. Prvním plodem těchto investic byla Dacia SupeRNovat, které se vyrobilo přes 60 tisíc exemplářů.

Do budoucna se Dacia připravuje na příchod elektromobilu a opět by se mělo jednat o low-cost verzi. Tak tedy uvidíme. Už v prvním roce produkce překonaly prodeje původní očekávání a Renault se tak rozhodl začít Dacie prodávat i na západě. V roce 2008 se představila první generace modelu Sandero a naprostou trefou do černého se stalo SUV se jménem Duster. Jeho oblibu potvrzuje i ten fakt, že se jedná o první automobil značky, kterého prodala přes milion kusů.

Cílem Dacie bylo začít vyrábět vozy, které by si mohli dovolit široké vrstvy zákazníků, na místo toho, aby si kupovali ojeté automobily ze západních trhů. Výsledkem se tak stala první generace Loganu z roku 2004